Bombë në një shkollë në Afganistan, të paktën 15 të vdekur

Disa nxënës janë në mesin e të paktën 15 personave të vrarë në një shpërthim me bombë në një shkollë fetare në provincën Samangan të Afganistanit verior.

Zëdhënësi i provincës Emdadullah Muhajir shtoi se të paktën 20 të tjerë u plagosën gjithashtu në shpërthimin në shkollën në Aybak, kryeqyteti i Samangan.

“Një shpërthim ndodhi rreth orës 12:45 brenda Medresesë Jahdia në qendër të qytetit. Shumë djem po mësojnë në këtë medrese [shkollë fetare]”, tha ai.

Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm për përgjegjësinë. Muhajir tha se një hetim kishte filluar, raporton aljazeera.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme federale, Abdul Nafi Takor konfirmoi shpërthimin, por tha se numri i të vdekurve deri më tani është 10, me të tjerë të plagosur.Reklama

“Detektivët tanë dhe forcat e sigurisë po punojnë për të identifikuar autorët e këtij krimi të pafalshëm dhe për t’i sjellë ata para drejtësisë”, tha Takor.

Një mjek në Aybak, rreth 200 km (124 milje) në veri të kryeqytetit kombëtar Kabul, tha se viktimat ishin kryesisht të rinj.

“Të gjithë ata janë fëmijë dhe njerëz të zakonshëm”, tha ai për agjencinë e lajmeve AFP, duke kërkuar të mos përmendet emri.

Imazhet dhe videot që qarkullonin në mediat sociale – të cilat nuk mund të verifikoheshin menjëherë – tregonin zyrtarët që po kalonin rrugën e tyre përmes trupave të shpërndarë në dyshemenë e një ndërtese.

Tepihët e lutjes, xhamat e thyer dhe mbeturinat e tjera mbuluan skenën.

Aybak është një kryeqytet i vogël, por i lashtë provincial që u bë i njohur si një post-ndalues karvanesh për tregtarët gjatë shekujve të IV dhe V, kur ishte gjithashtu një qendër e rëndësishme budiste.