Apple do të shndërrojë iPhonet në pajisje për pagesa tek bizneset e vogla

Apple Inc (AAPL.O) po planifikon një shërbim të ri që do t’i lejojë bizneset e vogla të pranojnë pagesa drejtpërdrejt në iPhonet e tyre pa ndonjë pajisje shtesë, siç janë terminalet e pagesave të Square.

Aktualisht, shitësit me pakicë mund të pranojnë pagesa në një iPhone duke përdorur terminalet e pagesave të lidhura me pajisjet e tyre iOS nëpërmjet Bluetooth, një metodë e përdorur nga sistemet e pagesave Square të Block Inc (SQ.N).

Aksionet e Block ranë 3.5 për qind në 107.01 dollarë në fillim të tregtimit, raporton reuters.

Funksioni i ri e kthen vetë iPhonen në një pajisje pagese dhe do t’i lejojë tregtarët të pranojnë pagesat me një karte krediti ose një iPhone tjetër në pjesën e pasme të pajisjes së tyre. Apple nuk pranoi të komentojë mbi raportin.

Nëse prodhuesi i iPhone e mban këtë shërbim ekskluziv për aplikacionet e tij ose sistemin e përpunimit të pagesave, ai do të anashkalojë shërbimet e Square që përdoren gjerësisht nga bizneset e vogla për të pranuar pagesa. Mund të prekë gjithashtu prodhues të tjerë makinerish pikash shitjeje si Verifone dhe Ingenico.

Apple ka punuar në funksionin e ri që nga viti 2020, thuhet në raport, kur pagoi rreth 100 milionë dollarë për Mobeewave, një startup kanadez, që zhvilloi teknologjinë për telefonat inteligjentë për të pranuar pagesa me trokitje e lehtë të një karte krediti.

Sistemi ka të ngjarë të përdorë çipin e komunikimit në terren të iPhone të afërt që përdoret aktualisht për Apple Pay, thuhet në raport, duke shtuar se funksioni mund të dalë përmes një përditësimi të softuerit në muajt e ardhshëm.

Kompania ka përforcuar shërbimet e saj fintech. Ajo lançoi kartën e saj të kreditit me Goldman Sachs (GS.N) në 2019 dhe thuhet se po punon në një shërbim “blej, paguaj më vonë”.