BMW sjell modelin M3 Touring me 510 kuaj/fuqi

Rivali i paralajmëruar prej kohësh i Audi RS4 Avant dhe Mercedes AMG C63 Estate ka parë dritën e ditës.

Për vite të tëra, entuziastët e BMW-së kanë kërkuar një veturë me performancë të lartë të bazuar në sedanin M3. Pas njoftimeve të shumta, prodhuesi bavarez më në fund ka prezantuar M3 Touring.

Karvani i fuqishëm nën kapak fsheh gjashtë cilindrin e famshëm 3.0-litërsh me turbo dyshe, i cili prodhon 510 kuaj/fuqi (375 kW) dhe 650 Nm çift rrotullues. Motori është i lidhur ekskluzivisht me një transmision automatik me tetë shpejtësi, i cili dërgon fuqinë përmes një M xDrive me të gjitha rrotat standarde.

Ky sistem i fuqisë lejon BMW M3 Touring të “katapultojë” shoferin dhe pasagjerët nga zero në 100 në 3.6 sekonda, përpara se vetura të arrijë një maksimum të kufizuar elektronikisht prej 280 km/h.

Sigurisht, M3 Touring ka më shumë se një motor me performancë të lartë pasi është një model i pajisur me rregullim sportiv të pezullimit dhe një diferencial Active M. Ekzistojnë gjithashtu rrota aliazhi 19 (para) dhe 20 inç (të pasme), mbi të cilat janë montuar goma speciale me shpejtësi të lartë, si dhe frena të forta të disponueshme me disqe opsionale karbon-qeramike.

Falë të gjitha këtyre përmirësimeve, M3 Touring arriti të kalonte rrethin në Nürburgring me 7:35.06, që është një rekord i ri për një automjet karvani.

Arritja është edhe më mbresëlënëse kur dihet se M3 Touring është më i shpejtë se BMW M5 Competition dhe gjenerata e dytë supersport Honda NSX.

Libri i porosive për BMW M3 Touring do të hapet në shtator dhe dërgesat për klientët në Gjermani dhe MB do të fillojnë në dhjetor. Tregjet e tjera në Evropë do të pasojnë.

Ndryshe, çmimi në Gjermani fillon nga 97800 euro.