Prezantohet iPhone 14

Apple zbuloi linjën e re të smartfonëve të mërkurën, duke përfshirë iPhone 14 të ri me një ekran 6.1 inç dhe iPhone 14 Plus me një ekran më të madh 6.7 inç.

“Siç mund ta shihni, ne po ecim më mirë me iPhone 14 dhe akoma më shumë me iPhone 14 plus”, tha CEO Tim Cook teksa prezantoi linjën.

iPhone-ët e fundit kanë jetëgjatësi më të gjatë të baterisë dhe xhami “mburojë qeramike” të smartfonit.

iPhone 14 do të ketë një ekran 6.1 inç, ndërsa iPhone 14 Plus do të ketë gjithashtu një ekran 6.7 inç.

Ka një kamerë të re, me një sensor më të madh dhe një hapje më të shpejtë, me pikselë 1,9 mikron dhe një f/1,5 për rezultate më të mira kur gjërat janë më të errëta ose më ‘sfiduese’.

Ekziston edhe një kamerë e re True-Depth, me një hapje f/1.9 dhe fokusim automatik… ne e kemi pritur për disa kohë këtë.

iPhone 14 i ri përdor të njëjtin çip si modeli i vitit të kaluar iPhone 13 Pro (A15), hera e parë që përsëritet një çip në vite. Vjen me një kamerë kryesore 12 MP me piksel më të mëdhenj, një hapje më të shpejtë dhe sensorë të përmirësuar.

Për herë të parë, kamera e re e përparme ka fokus automatik, duke e lejuar atë të fokusohet në distanca të shumta në dritë të ulët për selfie më të mira individuale dhe grupore. Ai gjithashtu ka një modalitet të ri veprimi që lejon përdoruesit të mbajnë video të qëndrueshme gjatë lëvizjes.

iPhone 14 dhe iPhone 14 Pro vijnë në pesë ngjyra: midnight, starlight, blue, purple and Product Red.